2023 13 Yr Old State
Pool Play Tournament (17 teams)
POOL G
LYNN 3-1
MARBLEHEAD
4-0
PEABODY 1-3
REVERE 0-4
TUE 6/27
PEABODY
AT MARBLEHEAD
POOL G (MARBLEHEAD WINS 12-0; MAR-FUENTES 55; PEA-#5 WENZEL 69, #8 DOMENICO 25)
TUE
6/27
REVERE
AT LYNN
POOL G (LYNN WINS 16-2; LYNN-MALLOY
95, BARRAGAN 17; REV-GUIDA 85, PAPLAMBROS 22, EWING 52)
THU
6/29
MARBLEHEAD AT
REVERE
POOL G (MARBLEHEAD WINS 12-0; MAR-LYONS 67, REARDON 11; REV-EWING 51, PAPALAMBROS 17, MUNOZ 48, BERRY 13)
THU 6/29
PEABODY
AT LYNN
POOL G (LYNN WINS 7-2; LYNN-#10
BARRETT 99, #14 BARRAGAN 2; PEA-MASON 98)
WED 7/5
REVERE
AT PEABODY
POOL G (PEABODY WINS 11-1;
PEA-RITCHIE 68, WENZEL 15; REV-GUIDA 43, MUZZNO 44, EWING JR. 33, BERRY 8)
WED
7/5
LYNN
AT MARBLEHEAD
POOL G (MARBLEHEAD WINS 12-5; LYNN-#14 BARRAGAN 61, #11 HOGAN 36, #3 CABRERA 10, #5 WILHEMSON 26, #2 NGUYEN 15;
MAR-ALLEN 55, LYONS 68, REARDON 27)
FRI 7/7
MARBLEHEAD AT
PEABODY
POOL G (MARBLEHEAD WINS 18-3; MAR-WAITEKUS 36, RHODES 37; PEA-RITCHIE 41, WENZEL 78, SYLVESTER 16)
FRI
7/7
LYNN
AT REVERE
POOL G (LYNN WINS 12-1, PLAYED
7/6; LYNN-#8 CARTER 70, #15 HURLEY 32; REV-GUIDA 41, PAPLAMBROS 31, ROMNEY 26)
POOL H
ARLINGTON 4-0
DEDHAM
2-2
NEWTON 0-4
NORWOOD 2-2
PARKWAY
2-2
TUE 6/27
ARLINGTON
AT DEDHAM
POOL H (ARLINGTON WINS 7-4,
PLAYED 6/29; ARL-VINNY HOGAN 81, RYAN BROTHER 38; DED-DONEGAN 92, BROWN 28)
TUE
6/27
NEWTON
AT NORWOOD
POOL H (NORWOOD WINS 14-4;
NOR-GOLDING 37, WALSH 17; NEW-MURRAY 61, KIM 40, SIMEONE 20, KELTON 25)
WED
6/28
PARKWAY
AT ARLINGTON
POOL H (ARLINGTON WINS 5-2;
ARL-SCHIANO 93, CHILDS 1; PK-FEENEY 90)
WED 6/28
DEDHAM
AT NEWTON
POOL H (DEDHAM WINS 9-1;
DED-BROWN 44, EISENBERG 66; NEW-ABEND 61, SARIS 57, NGUYEN 3)
THU
6/29
NORWOOD
AT PARKWAY
POOL H (PARKWAY WINS 3-2;
PK-BURSTEIN 57, TEEHAN 42; NOR-SHEEHAN 65, CARRERO 57)
FRI
6/30
NEWTON
AT ARLINGTON
POOL H (ARLINGTON WINS 8-2;
ARL-STRATAKIAS 39, DEGREGORIO 44, WOHLETZ 24; NEW-WANG 58, MURRAY 62)
WED
7/5
ARLINGTON
AT NORWOOD
POOL H (ARLINGTON WINS 4-0;
ARL-SOUSA 32, WOHLETZ 32, BODE 26; NOR-ROFFI 72, WALSH 51)
WED 7/5
DEDHAM
AT PARKWAY
POOL H (DEDHAM WINS 10-4;
DED-EISENBERG 28, MARTIN 23, BROWN 36, DONEGAN 80; PK-BURNSTEIN 65, FEENEY 45, TEEHAN 24, ROSENFIELD 10)
THU
7/6
PARKWAY
AT NEWTON
POOL H (PARKWAY WINS 6-3;
PK-TEEHAN 75, LOEWEN 31; NEW-NGUYEN 39, SARIS 56, ABAUD 11)
FRI
7/7
NORWOOD
AT DEDHAM
POOL H (NORWOOD WINS 8-3;
NOR-?; DED-LEBLANC 58, EISENBERG 14, ALVES 35, SHULEY 30)
POOL I
BRAINTREE 4-0
HINGHAM
1-3
QUINCY 0-4
WEYMOUTH 3-1
TUE 6/27
BRAINTREE
AT HINGHAM
POOL I (BRAINTREE WINS 13-1,
PLAYED 6/26; BRA-#4 SHEEHAN 66; HIN-#6 COSMAN 81, #10 ABBOTT 33, #17 MELIA 4)
TUE
6/27
QUINCY
AT WEYMOUTH
POOL I (WEYMOUTH WINS 8-0, PLAYED 6/28; WEY-BYRNE 92; QUI-SCARVALAS 95, DRINKWATER 19, BARRON 22)
THU
6/29
HINGHAM
AT QUINCY
POOL I (HINGHAM WINS 15-2;
HIN-DENNIS 68, KENNISTON 26; QUI-DRINKWATER 74, BARRON 70)
THU
6/29
BRAINTREE
AT WEYMOUTH
POOL I (BRAINTREE WINS 12-1; BRA-#16 WELNICKI 59, #9 BERMAN 61; WEY-#20 FIORI-HESS 49, #43 MURRAY 54, #56 HIXON
56)
WED 7/5
QUINCY
AT BRAINTREE
POOL I (BRAINTREE WINS 13-0; BRA-#5 ZELANO 78; QUI-#2 DOYLE 76, #3 BARRON 68)
WED
7/5
WEYMOUTH
AT HINGHAM
POOL I (WEYMOUTH WINS 3-2;
WEY-BYRNE 73; HIN-KELLY 84, CAREY 16)
FRI 7/7
HINGHAM
AT BRAINTREE
POOL I (BRAINTREE WINS 13-5; BRA-CEGLIE 76, BERMAN 48; HIN-COSMAN 66, BRACKETT 60, CAREY 7, MOLIA 10)
FRI 7/7
WEYMOUTH
AT QUINCY
POOL I (WEYMOUTH WINS 10-7;
WEY-MURRAY 84, MILLS 17, BYRNE 39; QUI-?)
POOL J
FAIRHAVEN/ACUSHNET 4-0
GATEWAY
1-3
PLYMOUTH 0-4
TAUNTON 3-1
TUE 6/27
FAIR/ACUSH
AT GATEWAY
POOL J (FAIR/ACUSH WINS 4-1,
PLAYED 7/1; F/A-#3 BOURGEOIS 64, #27 STOTT 30, #12 BLANCHARD 21; GAT-MONTEFORTE 68, CAVALHO 54)
TUE
6/27
PLYMOUTH
AT TAUNTON
POOL J (TAUNTON WINS 11-1;
TAU-#9 FANTASIA 67, #13 TRAVERS 19; PLY-ALFIERI 57, SOLIWODA 28)
THU
6/29
GATEWAY
AT PLYMOUTH
POOL J (GATEWAY WINS 7-0; PLYMOUTH FORFEIT)
THU
6/29
FAIR/ACUSH
AT TAUNTON
POOL J (FAIR/ACUSH WINS 14-0;
F/A-#10 FORTES 47, #12 BLANCHARD 35; TAU-#4 BUFFINGTON 65, #3 SEVERINO 30, #15 STEVENSON 20)
WED
7/5
PLYMOUTH
AT FAIR/ACUSH
POOL J (FAIR/ACUSH WINS 11-0; F/A-WILLIAMS 27, MEDEIROS 38, ABREU 7; PLY-LUKE B 49, JON B 19)
WED
7/5
TAUNTON
AT GATEWAY
POOL J (TAUNTON WINS 4-2;
TAU-#9 FANTASIA 48, #3 SEVERINO 49, #13 TRAVERS 24; GAT-LANDERS 52, CARVALHO 85)
FRI
7/7
GATEWAY
AT FAIR/ACUSH
POOL J (FAIR/ACUSH WINS 10-0; F/A-BOURGEOIS 59, BLANCHARD 13; GAT-?)
FRI
7/7
TAUNTON
AT PLYMOUTH
POOL J (TAUNTON WINS 9-1; TAU-EMOND 64, STEVENSON 19, STEVENS 18; PLY - ?)
13-Yr-Old Single Elimination Rounds
Mon July 10
Preliminary Round (only needed if more than 8 teams advance past Pool Play)
Tue
July 11 Quarterfinals
Thu July 13
Semifinals
Sat
July 15
State Championship Game (1pm, Libby Field in Weymouth)